Analog kablo tv nedir, nasıl kullanılır, cevabı burda. Aşağıda paylaştığım video her ne kadar conax modül kullanımını anlatsa da videonun sonunda olayın mantığını kavrıyorsunuz. Kablo tv’nin kutusuz kullanılması durumunda kablonun ucuna eski karasal yayında kullanılan uç veya parça takılmak suretiyle, Tv’nin analog/karasal yayın girişine kablonuzu takarak kablo yayını kullanıyorsunuz. Tv’nizde analog kablo tv izlemek için karasal yayında olduğu gibi kanal taraması yaparak S bandında mevcut 25 kanalı izlebiliyorsunuz. Eğer Tv’niz dahili receiverlıysa ve kablo tv desteği de varsa conax modül kiralamak suretiyle HD kalitesinde Tv izleyebilir, çift kumanda derdinden de kurtulursunuz.

Burda anlaşılması gereken kablo tv çalışma mantığı ile satellite/uydu çalışma mantığının aracı/receiver kullanılması noktasında farklı olduğudur. Satellite/uydu anten sisteminde çalışan receivera kablo tv’den gelen kabloyu taktığınızda çalışmaz. Kablo Tv’nin receiverı kablo tv yayınında, Uydu anteni sistemi ile çalışan receiverı uydu yayınında kullanabilirsiniz. Bu sebeptendir ki Tv’niz dahili HD receiverlı dahi olsa bu receiver uydu yayını sistemine göre çalıştığından, HD kalitesinde kablo tv izlemek istiyorsanız kablo tv kablosunu Tv’nin karasal yayın girişine takarsınız. Kablonun ucuna da anten sisteminde kullanılan ucu takarsınız.

Ayrı bir hususta şu ki, Tv alırken maddi durumunuza bağlı olarak TV yerine monitor alırsanız, harici receiver’a mahkum olursunuz, karasal yayın izleyemezsiniz, yatırım yaparken bu hususu da dikkate almak gerektiği ortaya çıkıyor.

Kablo TV, dijital veya analog yayın yapan çok sayıda yerli ve yabancı televizyon ve radyo kanalını, fiberoptik ve koaksiyel kablo şebekeleri üzerinden yüksek görüntü ve ses kalitesinde ileten çok kanallı bir TV sistemi.

Kablo tv şebekesi HFC şebekedir (Hybrid Fiber Coaxial).

İllerde kurulan Head-End merkezlerinden Uydulardan Receiver’lar sayesinde alınan sinyaller, belirli kanalın video işaretine dönüştürülür. Bu video sinyali tekrar modüle edilir. Modüle edilen Analog TV ve Radyo sinyalleri, FDMA yapısıyla birleştirilerek belirlenen bantta fiber optik kablolar ile sahadaki fiber noktalara kadar götürülür. Burada fiberden koaksiyele geçiş yapar. Koaksiyel şebesi mesafeye göre yükselticiler ile yükseltilerek binalara kadar gelir bina girişlerinde tekrar yükseltilerek dairelere verilir.