Archive for July 26, 2011

Fox TV dizi sezonunu erken açıyor

Ramazan ayını fırsat bilen Fox TV, yeni sezonu erken açıyor.
Ramazan ayını fırsat bilen kanal yönetimi, sezona erken giriyor. Çekimleri başlayan Fox TV dizileri, Ağustos ayının ilk haftası yayında olacak.Yer Gök Aşk, 1 Ağustos Pazartesi, Canan, 3 Ağustos Çarşamba, Lale Devri 6 Ağustos Cumartesi yayında olacak.
Hafta içi her gün yayında olan Deniz Yıldızı’nın da Ağustos’un ikinci haftası yayına başlaması planlanıyor.Hafta içi her gün yayınlanan ve ciddi bir hayran kitlesi oluşturan ”Dinle Sevgili” yeni sezonda devam edecekken, ”Zehirli Sarmaşık” da yayına girmeye hazırlanıyor.
 

 

Bir efsane film daha dizi oluyor!

Türk sinemasının en sevilen filmlerinin başında gelen ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın ardından, Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın birlikte rol aldığı efsane filmlerden Dila Hanım da TV’ye uyarlanıyor…
Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın 33 yıl önce başrolünü paylaştığı  ’Dila Hanım’, televizyon dizisi olarak ekranlara gelecek.
Filmde Şoray’ın canlandırdığı Dila Hanım karakteri için Hande Subaşı’na, Kadir İnanır’ın canlandırığı Karadağlı Rıza rolü için ise Mohaç Rıza Köseoğulları’na teklif götürüldü.
Geçtiğimiz hafta görüşme için Türkiye’ye gelen Mohaç Rıza Köseoğulları “Bu konu hakkında çok açıklama yapmak istemiyorum. Ama böyle bir teklif var. Sanırım Hande Subaşı ile de görüşülmüş. Henüz görüşmeler devam ediyor. Çok etkileyici ve güzel bir rol” dedi.
Dizinin yayınlanacağı kanal henüz belli olmazken, yapımcılığını Pastel Yapım üstlenecek.
 

Dizilerin Seyredilme Nedenleri

1.Toplumumuzun gündeminde olan konuların dizilerde sıkça işlenmesi. Örneğin ağa, aşiret, töre, kan davası, namus cinayeti gibi kavramları işleyen diziler halkımız tarafından rağbet görmüştür.

2.İnsanımızın gerek bireysel gerekse de toplumsal anlamda dizilerde izlediği karakterlerin gerçek hayatta benzerlerini görmesi. Toplumdaki yüzsüzlüğün şahsında sembolleştiği Kaygısızlarda Memnun Kaygısız ya da kendi aile içindeki problemleri çözmekle kalmayıp yakın çevresinin ve mahallelinin sorunlarını da çözen Ekmek teknesindeki Nusrettin baba tiplerine benzer insanlara çevremizde rastlarız.

3.Dizilerdeki karakterler ile insanlarımızın kendilerini özdeşleştirmeleri, bilhassa gençlerin kendilerine idol arayışlarında dizi karakterlerinin model seçmeleri. Tv eleştirmeni Bekir Hazar artık çocuklarımızın oyunlarında takma isim olarak Polat, Kılıç, Çakır gibi isimleri seçtiklerini 22.10.2004 tarihli yazısında dile getiriyordu.

4.Gelir dağılımındaki adaletsizliğin bariz olarak görüldüğü,nüfusunun çoğunluğunun da gençlerin oluşturduğu ülkemizde dizilerde konunun geçtiği mekanların kullanılan eşyaların,otomobillerin insanımızda özenti oluşturması.

5.Görsel ve yazılı basında tüketim toplumu anlayışının ünlü insanların hayatları üzerinden teşvik edilmesi.Bu hayat tarzını gören insanımızın da ya özenti duymakta ya da o ünlüleri dizilerde seyrederek bastırılmış duygularını tatmin etmektedir.

6.Özellikle mafyayı ,polisi konu alan dizilerdeki erkek karakterlerin silahla olan yakın bağları veya sert hareket ve tavırları erkekleri ekran başına bağlamaktadır. Tam dört sene süren “Deli Yürek” ya da şu an halen devam eden “Kurtlar Vadisi ” dizileri bunun en güzel örnekleridir.

7.Mafyayı konu alan şiddet içerikli dizilerdeki kahramanların gönüllü toplum koruyuculuğu görevi yapmaları. Örneğin kahramanlar, haksız bir şekilde evleri ellerinden alınmak istenen bir grup insana sahip çıkmakta ya da okullara uyuşturucu sokmak isteyenleri engellemektedirler.

8.Bayanların ideallerindeki hayat tarzını ve eşi bu dizilerde görmeleri .Son günlerin en çok izlenen dizilerinden Bir İstanbul Masalı’ndaki Selim-Esma ya da yakın zamanın ses getiren dizilerinden Asmalı Konaktaki Seymen -Bahar ilişkisi bu tespite en güzel örneklerdir.

9.Kardeşlik, akrabalık, komşuluk, iş arkadaşlığı gibi herkesi yakından ilgilendiren konuların gerçek hayata benzer şekilde bu dizilerde işlenmesi.13 yıl ekranlarda kalan “Bizimkiler “dizisi bu tür ilişkiler üzerine kuruludur.

10.Aynı kanalın bünyesinde bulunsun bulunmasın magazin programlarının veya aynı medya grubuna dahil olsun olmasın gazetelerin popüler dizileri ve onların oyuncularını konu edinmeleri. Örneğin Asmalı konak dizisi atv için çekilmişken sezon sonundaki film, kanal D için çekilmiştir. Show tv ile aynı bünyede bulunan Akşam gazetesi dizide olacak olaylardan senaristlere söz ettirerek diziye ilgiyi artırmak istemektedir.

11.Dizilerin en heyecanlı yerlerinde kesilerek izleyicideki merakın gelecek haftaya yönelik olarak artırılması.

12.Dizilerde rol alan oyuncuların tiyatro sanatçıları arasından seçilmeleri, dizilerin çekim kalitesinin yüksek olması,ayrıca Türk izleyicisinin yerli dizilere duyduğu ilginin iyi etüd edilmesi.

13.Dizilerin gündemi yakından takip etmesi,güncel olaylara değinmeleri. Birkaç cümle ile de olsa Kıbrıs, BOP, Ukrayna Seçimleri, Irak Savaşı vb. konularda kahramanların ağzından “Kurtlar Vadisi” dizisinde, Mavi Akım projesinin çokça konuşulduğu günlerde de “Deli Yürek”dizisinde değinilmişti.

Unutulmayan Diziler

 • Avrupa Yakası
 • Bizim Evin Halleri
 • Bizimkiler
 • İkinci Bahar
 • Baba Evi
 • Ekmek Teknesi
 • Yılan Hikayesi
 • Alacakaranlık
 • Bir İstanbul Masalı
 • Tatlı Hayat

 

 

 

Güncel Diziler

 • Öyle Bir Geçer Zaman Ki
 • Arka Sokaklar
 • Küçük Sırlar
 • Yahşi Cazibe
 • Çocuklar Duymasın
 • Akasya Durağı
 • Lale Devri
 • Fatmagül’ün Suçu Ne
 • Behzat Ç.
 • Canan